Yazdır Büyült Küçült

Bu amorf (biçimsiz) tozun işlenilmesi için, yukarıda da belirtildiği gibi yardımcı katkılara ihtiyaç vardır.

Buradan yumuşatıcılar, stabilizatörler (sağlamlaştırıcılar), dolgu ve aditif (katkılar) maddeleri anlaşılır.


 

Yumuşatıcılar

Bir anlamda polimer zincirlerini şekillendirmek için kullanılan, bir nevi "yağlama" yapan-sağlayan maddeleridir. Bunlar zincirlerin birbirleri arasındaki sürtünme kuvvetlerini azaltır, zira aksi taktirde ayrışmalar oluşurdu. Yaklaşık olarak 20 ila 50 adet parçacık, 100 parçalık PVC için kullanılır.

 

Stabilizatörler (Sağlamlaştırıcılar)

Burada sözü edilen ısıya karşı dayanıklılık sağlayan sağlamlaştırıcılardır ve bunlar sayesinde 185°C 'de problemsiz çalışmaların yapılabilmesi sağlanır. Polimer zincirlerinin yüksek sürtünme kuvvetleri sonucunda HCI (tuz asidi) çatallaşma oluşumlarını ve böylece plastik alaşımın zarar görmesini ve renk vermesini engeller. Isı sağlamlaştırıcıları olarak Ba/Zn ve günümüzde CA/Zn sabunları kullanılır. Bunlar eskiden kullanılmakta olan ağır metal içerikli Cad-mium (Kadmiyum) ve kurşun alaşımlı sabunların yerine geçmiştir ve artık ekolojik nedenlerden dolayı kullanılmamaktadır.

 

Dolgu Maddeleri

Dolgu maddeleri dendiğinde çoğu kez tebeşir ve pigmentler anlaşılır. Bunlarla çok farklı özellikler ve renkler hedeflenebilir. Özel pigmentlerden birisi olan TiO2 (Titanyum Dioksid), çeşitli hava şartlarına karşı dayanırlıkları geliştirilir.


Akditifler (Katkılar)

Aditif katkı maddeleridir, küçük miktarlarda ilave edilerek büyük etkiler hedeflenir. Aditifler uygun bir tarif yapısıyla PVC ile isteğe özel özellikleri sağlar. Örneğin dayanırlığın iyileştirmesinde, yırtılmaya karşı olan dayanırlıkta, darbe/delme sağlamlılıklarında, suya karşı direnç göstermesinde, gerilme kuvvetinin iyileştirmesinde, hava şartlarına karşı dayanmasında, su buharı geçirgenliklerinde, esnekliliklerde, yağlara karşı direnç göstermelerinde, derin dondurucu soğuklara karşı dayanırlıkta, kaynak edilebilir özelliklerinde, kimyevi maddelere karşı direnç göstermelerinde, sıcaklıklara karşı dayanırlıklarında ve birçok başka yerlerde kullanılmaktadır.